"Розмін нейтралітетами" - саме в цьому може полягати суть геополітичного моменту у відносинах США та росії. Проаналізуємо цю версію.
Ключове геополітичне протистояння зараз розгортається в Індо-Тихоокеанському регіоні між США та Китаєм. Глобальна торгова війна та ризик протистояння проксі сил - можливі. Диспозиції сторін істотно різняться. США входять у цей трек у статусі гегемона. Америку влаштовує наявний порядок речей, і все, що потрібно їй зробити, - це нарощувати тиск на Китай у рамках базової геополітичної парадигми та кластерної архітектоніки світу.
Китай, навпаки, наявний порядок речей уже не влаштовує. Але він у статусі "претендента на титул", отже, саме Китай має діяти і переходити за червоні лінії.
Оскільки США просто нарощуватимуть тиск уздовж "червоних ліній", не переходячи їх і не переводячи ситуацію в гарячу фазу конфлікту.
Фактор геополітичного "зашморгу" може змусити Китай діяти вкрай радикально, оскільки для нього це питання виживання. Для США питання так радикально не стоїть. Для Америки - поки що йдеться лише про рівні гегемонії.
У цьому контексті, відбувається "повернення" РФ як геополітичного чинника в трикутник Китай - США - рф. Але й тут рівні перехресної взаємодії з росією різняться.
Китаю потрібен формат стратегічного партнерства, за аналогією угоди між рф і КНДР. У протистоянні зі США, роія потрібна Китаю як союзник, а не просто партнер. Як "Євразійська ядерна і ресурсна матка".
Недарма, ядерний потенціал Китаю зосереджений у провінції Хейлуцзян і "тиснеться" до кордонів рф для отримання непрямого фактора захисту.
Для Америки партнерство з росією не стоїть на порядку денному. США потрібен лише нейтралітет рф у разі зіткнення Америки з Китаєм.
У цьому контексті, США пропонує рф зараз не партнерство, а "обмін нейтралітетами".
США вже заявили про заморожування фінансових пакетів допомоги Україні, не взяли участь у Рамштайні, йдуть розмови про скорочення пакетів військової допомоги.
Цей свій умовний нейтралітет у нинішній війні рф проти України, США хочуть обміняти на нейтралітет Росії в разі протистояння Америки з Китаєм. Але це тимчасовий обмін нейтралітетами, на період тиску США на Китай.
США не хочуть зруйнувати Китай, вони планують обмежити його темпи зростання, рівень геополітичних амбіцій і повернути в умовно залежне становище.
Америка прекрасно розуміє, що заморожування допомоги Україні в рамках цього «обміну нейтралітетами» загрожує різким погіршенням становища України у війні.
Тому США хочуть заморозити війну в Україні на період свого протистояння з Китаєм і "обміну нейтралітетами з рф
Але США також не хочуть остаточно йти з України. Водночас у Вашингтоні розуміють, що подібний геополітичний фінт може викликати різке розчарування частини українського суспільства в західному партнерстві та навіть крен України в бік Китаю.
Тому США хочуть на час цього перехідного періоду "застовпити" контроль над Україною за допомогою укладення угоди з управління українськими природними ресурсами і ключовими активами.
Найімовірніше, США особливо не потрібні ці активи й інвестувати в нашу економіку вони нічого не будуть.
Але ця угода необхідна, щоб Україна "не втекла", поки США “розбиратимуться” з Китаєм і «обмінюватимуться нейтралітетами» з РФ.
РФ у цій угоді отримує тимчасовий контроль над окупованими територіями.
США не визнають цю окупацію, просто можуть на певний час винести це питання «за дужки» своїх відносин з РФ у рамках геополітичної моделі "обміну нейтралітетами".
Усе зазначене вище є гіпотетичною версією з безлічі обговорюваних.
Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик