Чого чекати українцям від Трампа та який мирний план він буде реалізовувати - Ігор Петренко

Чого чекати українцям від Трампа та який мирний план він буде реалізовувати - Ігор Петренко

Дональд Трамп висловлював бажання швидко закінчити конфлікт, але поки що його мирний план залишається нечітким. Один із можливих сценаріїв – так зване "замороження" конфлікту. Це може означати, що лінія фронту залишається стабільною, Україна відмовляється від перспектив вступу до НАТО на 20 років, а росія зберігає контроль над окупованими територіями.

Трамп бачить свою вигоду у швидкому розвʼязанні питання, щоб продемонструвати внутрішньому виборцю свої лідерські якості та позбавити США фінансового навантаження, пов’язаного з підтримкою України. Однак, щоб запобігти серйозному падінню рівня міжнародної підтримки, Трампу доведеться враховувати позиції союзників і можливі наслідки для стабільності в Європі. Хоча Трамп не надав детального плану, в його заявах простежуються кілька потенційних сценаріїв. Кожен із них має свої переваги й ризики для України, США та росії, а також різну ймовірність.

Сценарій "замороженого конфлікту"

Трамп може спробувати закріпити поточну лінію фронту та досягти тимчасового припинення бойових дій, залишивши питання окупованих територій у підвішеному стані. Ймовірно, він наполягатиме на нейтральному статусі України на 20 років, замість гарантій безпеки від НАТО. Такий підхід задовольняє прагнення Трампа до швидкого «результату», що показує його ефективність у зовнішній політиці, але без великих затрат для США.

Цей сценарій дає можливість Трампу продемонструвати дипломатичний успіх без ризику подальшого військового залучення США. Цей варіант не потребує великого бюджету на підтримку України, що вигідно Трампу, особливо з огляду на його орієнтацію на внутрішні проблеми США. Кремль може погодитись на цей сценарій, отримуючи контроль над нині окупованими територіями та гарантії невступу України до НАТО, зменшуючи ризик присутності Альянсу на своїх кордонах. Україна буде активно опиратись сценарію замороження конфлікту, оскільки це зберігає території під російським контролем. У разі тиску з боку США та ЄС, Києву доведеться шукати підтримки серед європейських країн, що твердо стоять на боці України (як-от Польща і Балтійські країни), і вимагати від США додаткових гарантій.

Сценарій "жорстких переговорів з росією"

Трамп може обрати шлях жорстких переговорів, де буде готовий на компроміси, але з умовою, що росія та Україна сядуть за стіл переговорів за участі міжнародних партнерів. У цьому випадку США виступатимуть посередником, що потенційно зміцнить міжнародний авторитет США. За такого сценарію інтерес Трампа буде у посиленні статусу США як головного світового посередника у вирішенні конфліктів, що буде виглядати як "віртуозне" врегулювання складної ситуації.

Це дозволить Трампу зайняти провідну роль у міжнародній політиці, що також може зміцнити його внутрішньополітичну позицію. рф може ухилитися від повноцінних переговорів або продовжувати шантаж з метою добитися більш вигідних для себе умов, зокрема визнання територіальних претензій на східні регіони України. За такого розвитку подій Києву потрібно буде чітко сформулювати свої "червоні лінії" та працювати з країнами НАТО і ЄС, щоб підтримувати тиск на росію. Важливо, щоб такі переговори не призвели до втрати стратегічно важливих територій.

Сценарій "повернення до активної підтримки"

Трамп також може продовжити активну підтримку України, якщо його команда та союзники (наприклад, Майкл Волтц) переконають його у важливості обмеження впливу росії в Європі. Це стане можливим, якщо Трамп побачить у цій підтримці вигоду для американського військово-промислового комплексу та можливість зміцнити свої позиції у стосунках з НАТО. Трамп може розглядати цю стратегію як спосіб зміцнити НАТО на своїх умовах, зберігаючи американське домінування, але обмежуючи витрати. Підтримка України може забезпечити США вплив на росію та ЄС без залучення військ. За такого розвитку подій рф ймовірно підвищить ставки, зокрема через ескалацію на інших напрямках, щоб тиснути на США та НАТО, і водночас намагатиметься розколоти Європейський Союз. Україні ж слід буде збільшити дипломатичні зусилля, аби підтримка з боку США була більш структурованою. Київ також може розраховувати на пряму військову допомогу для посилення оборони.

Перед президентом України наразі стоїть завдання зберегти партнерські відносини з новою адміністрацією Трампа. Зеленський вже намагатиметься знайти спільні точки з новим президентом США, водночас захищаючи ключові національні інтереси України, такі як збереження суверенітету і підтримка територіальної цілісності. Якщо мирний план Трампа передбачатиме компроміси на користь росії, Зеленському доведеться балансувати між внутрішнім тиском та дипломатичними зусиллями, щоб уникнути небезпечних поступок. І це вкрай складне завдання.

Ігор Петренко, доктор політичних наук, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна”

Головне