Уряд змінив умови отримання паспортів за кордоном, взяття на військовий облік та ВЛК осіб з інвалідністю. Які умови у новій постанові Кабміну? Розбирався "Ми – Україна".
Хто і як може отримати за кордоном паспорти?
17 січня цього року українцям, які не можуть за кордоном отримати паспорти, які їм оформили до 25 квітня 2024 року, обіцяли протягом кількох тижнів вирішити проблему. З 17 січня після ухвалення постанови №163, мають відновити видачу:
- чоловікам у віці 18-60 років;
- які подали документи на паспорти до 25 квітня 2024 року;
- в порядку черговості подання заявок – має надходити повідомлення про готовність;
- без пред'явлення військово-облікового документа.
Про те, що чоловікам18-60 років, які звернулися у ДП "Документ" для оформлення внутрішнього чи закордонного паспорта до 24 квітня минулого року, не потрібен ВОД, щоб отримати оформлені паспорти, вказали у ДМС.
"Ті, хто подавав документи на паспорт до 25.04.2024, зможуть отримати паспорт без надання військово-облікових документів", - стандартна відповідь Служби на такі запитання українців.
Також у ДМС, Мін'єдності, МВС, ДП "Документ" синхронно нагадали, що зараз для оформлення і отримання паспортів за кордонам чоловікам 18-60 років потрібен ВОД. Це стосується тих, хто подав на паспорт після 24 квітня 2024 року і має право, щоб паспорт їм відправили за кордон.
Бо за постановою №443, як нагадали у ДМС:
"якщо ви не входите в категорію винятків, то отримання паспорта можливе на території України".
З 23 квітня 2024 року саме за постановою №443 діють більш жорсткі умови оформлення паспортів для чоловіків у віці від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном. Видавати документи мають лише у територіальних підрозділах Державної міграційної служби в Україні. Пересилати можуть, якщо чоловіки мають право перетинати кордон у разі введення воєнного стану. Усі підстави, у пунктах 2-1, 2-2, 2-3, 2-7 правил перетинання держкордону і винятки стосуються осіб, які:
- мають інвалідність;
- мають дружину з інвалідністю і супроводжують її за кордон;
- мають батьків з інвалідністю І чи ІІ групи і супроводжують для виїзду
- супроводжують осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за якими здійснюють постійний догляд;
- є батьками, опікунами, піклувальниками, батьками-вихователями дітей з інвалідністю віком до 18 років;
- утримають повнолітніх дітей з інвалідністю І чи ІІ групи;
- є бабою, дідом, повнолітнім братом чи сестрою, мачухою, вітчимом та супроводжують дітей з інвалідністю при виїзді;
- є членами сім'ї першого ступеня споріднення осіб, які потребують постійного догляду в разі їхнього супроводу;
- є опікунами та супроводжують недієздатних осіб з інвалідністю;
- супроводжують тяжко хворих дітей без інвалідності;
- є законними представниками або уповноваженими особами в разі виїзду за кордон дітей-сиріт чи позбавлених батьківського піклування у віці до 18 років при виїзді;
- входять до складу сил оборони і безпеки і їдуть на лікування в супроводі члена сім'ї першого ступеня споріднення.
Решта чоловіків, навіть якщо за правилами перетинання кордону й мають право виїжджати за кордон під час воєнного стану, отримують паспорти в Україні у терорганах/підрозділах ДМС. Якщо мають право, щоб паспорти пересилали, видають їх в разі наявності ВОД.
За новою урядовою постановою щодо тих чоловіків, які подали заяви до 24 квітня 2024 року, теж є умови взяття на військовий облік. Державна міграційна служба одноразово має сформувати і передати Міноборони перелік таких відомостей про них:
- відцифрований образ обличчя;
- ПІБ, дату і місце народження, стать, місце проживання та перебування;
- реквізити паспорта і відомості про громадянство;
- унікальний номер з демреєстру (за наявності) та РНОКПП;
- відомості про документи для ПМЖ за кордоном чи про повернення в Україну.
Ці дані МОУ має внести в реєстр "Оберіг". ТЦК та СП братимуть цих чоловіків на облік та у Резерв+ після цього буде формуватися електронній військово-обліковий документ.
ТЦК братимуть на облік, враховуючи місце реєстрації чоловіків. Якщо зареєстрованого чи задекларованого немає, тоді братимуть ті центри, які для цього призначає Генштаб. Братимуть на облік без направлення на ВЛК та без медогляду.
Військовий облік юнаків за кордоном: що змінилося?
З 22 серпня 2024 року діє постанова №932 – експериментальний проєкт з автоматичного взяття на військовий облік юнаків у віці від 16 (у рік виповнення 17) до 25 років без ВЛК та медогляду. Якщо є інвалідність або тяжка хвороба, підтвердні документи треба подавати у ВЛК і там мають ухвалити постанову без медогляду.
Шляхом інформації взаємодії, реєстр "Оберіг" мав би наповнюватися даними про юнаків, ті могли б у Резерв+ отримати ВОД.
Відокремлений підрозділ, тобто ДП "Документ", може приймати документи на оформлення паспорту юнакам 18-25 років, якщо стосовно них немає запису в реєстрі призовників, військовозобов'язаних, резервістів (пункт 13 постанови №932). Проте отримати паспорт вони можуть, якщо пред'являть відокремленому підрозділу дійсний ВОД (пункт 16 постанови). Якщо військово-обліковий документ недійсний, отримують паспорт в Україні:
"у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС. Пересилання таких паспортів до відокремленого підрозділу або закордонної дипломатичної установи України для організації їх видачі не здійснюється".
По факту виявилося, що на облік юнаків, які виїхали за кордон ще до досягнення ними призовного віку, не беруть. У грудні минулого року та у січні цього року в парламентському комітеті з питань молоді і спорту проблему обговорювали. Те, що відомо хлопцям за кордоном та їхнім батькам, знають і в Раді: паспорти не дають, бо записів в реєстрі та ВОД досі немає.
"Залишилося невирішеним питання механізму постановки на військовий облік юнаків віком від 18 до 20 років, які виїхали з України після початку повномасштабного вторгнення російської федерації і не встигли вчасно стати на військовий облік. Вони не можуть стати на військовий облік без повернення до України, і, відповідно, позбавлені можливості щодо оформлення чи обміну закордонного паспорта громадянина України", - вказали 21 січня у рекомендаціях після засідання круглого столу про еміграцію молоді.
Юнакам і відмовляють у прийнятті документів на паспорти, і не видають ті, які оформлюють за поданими раніше документами. Немає ВОД – немає паспортів. Вочевидь проблему мають виправити зміни за постановою №163.
Раніше "Оберіг" даними про юнаків за кордоном мав поповнюватися шляхом його взаємодії з демреєстром та інформаційною системою міграційної служби. Цим перелік вичерпувався. Тепер додають, що "Оберіг" має поповнюватися і за рахунок даних "інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних".
Посилають на перелік доступу у статті 14 закону про "Оберіг". Там є великий і невичерпний список реєстрів, систем і баз даних, які до змін у постанові №932 не згадувалися.
Автоматично ставити на військовий облік юнаків, які знаходяться за кордоном, мають ТЦК та СП за їхнім зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання, а якщо такого немає, тоді призначені Генштабом ТЦК та СП. Список даних про хлопців 18-25 років:
- відцифрований образ обличчя;
- ПІБ, дата і місце народження, стать, місце проживання та перебування;
- реквізити паспорта і відомості про громадянство;
- унікальний номер з демреєстру (за наявності) та РНОКПП;
- відомості про документи для ПМЖ за кордоном чи про повернення в Україну.
Під час оформлення паспорту ці дані має формувати у перелік ДМС та передавати Міноборони. З цієї інформації мають формувати запис в "Оберегу".
Плюс до переліку даних, які міститимуться в реєстрі, додали ще й про інвалідність: встановлення групи чи її зміну, причину та строк. Проте відносно юнаків з інвалідністю чи тяжкою хворобою, які знаходяться за кордоном, цю інформацію не збиратиме міграційна служба. Вони, як і особи з інвалідністю старшого віку й ті, які перебувають в Україні, будуть обліковуватися за новими принципами та інформація про інвалідність буде надходити в інший спосіб.
Інформація про інвалідність у Резерв+ та звільнення від ВЛК: що виправили?
Більший перелік відомостей в реєстрі. В "Оберегу" про чоловіків у віці від 16 до 60 років відтепер мають зазначати:
- ПІБ, дату народження, стать, місце проживання та перебування;
- реквізити паспорта, унікальний номер в демографічному реєстрі, РНОКПП;
- відомості про ПМЖ чи повернення в Україну, про дату останнього виїзду за кордон;
- інформацію про смерть чи оголошення людини померлою;
- відомості про встановлення групи інвалідності, її зміну, причини та строк, на які встановлюється інвалідність – це новий пункт у переліку.
Дані про інвалідність, на додачу до інших, мають бути й у електронному ВОД. Проте коли саме дані про інвалідність будуть відображатися у застосунку невідомо. Над цією функцією працюють та про зміни у Резерв+ сповістять окремо.
Як "Оберіг" дізнається про інвалідність? Військово-лікарській комісії можна подати документи на розгляд і ВЛК може ухвалити постанову без медогляду. Питання у тому, хто, які документи може подавати і чим це підтверджувати. Щодо цього відбулися зміни.
Неповнолітні з тяжкими захворюваннями без встановлення інвалідності подаватимуть ВЛК форму №080-3/о – це довідка про тяжке захворювання, яку видає ЛКК.
Неповнолітні з інвалідністю подаватимуть щось з переліченого:
- медвисновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою МОЗ чи його дублікат;
- посвідчення або інший документ, який підтверджує призначення на дитину соцдопомоги.
Перелік документів поповнили дублікатом медвисновку. Також вказали, що від імені неповнолітніх подавати документи можуть батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники, законні представники. Ці умови інформування ВЛК стосуються хлопців, які стають на військовий облік.
Повнолітні особи з інвалідністю можуть подавати ВЛК щось з переліченого:
- довідку до акта огляду МСЕК;
- витяг рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування;
- пенсійне посвідчення;
- посвідчення, яке підтверджує призначення соцдопомоги особі з інвалідністю відповідно до законів з інформацією про групу і причину інвалідності;
- довідку для отримання пільг особами з інвалідністю за формою Мінсоцполітики.
Нововведення і для неповнолітніх, і для повнолітніх такі:
- прописали, що замість оригіналів, можна подавати копії із пред'явленням оригіналів. Це не стосується дубліката медвисновку про дитину з інвалідністю до 18 років;
- копії можна засвідчити власним підписом і підпис нотаріуса, як це подекуди вимагали, не потрібен. Проте власним підписом не затверджують копії медичних документів;
- ВЛК може ухвалити постанову не тільки без проведення медогляду, але й без присутності людини на основі документів та/або даних в електронній системі охорони здоров'я, доступ до яких відкрито в тих обсягах, які передбачили в законі про реєстр (стаття 14).
Відомості про інвалідність можуть внести до "Оберегу" шляхом інформаційної взаємодії. Передбачається, що людина у Резерв+ подасть про це запит. Коли буде така технічна можливість, "Оберіг" буде взаємодіяти із Єдиною інформаційною системою соціальної сфери. Це давнє очікування людей, які мають посвідчення Мінсоцполітики. Але питання у тому, коли саме це буде можливо. Поки дати немає, є посилання на технічну можливість.
Людей з інвалідністю не направлятимуть на ВЛК. В Міноборони нагадали, що люди з інвалідністю не підлягають обов'язковому направленню на ВЛК. Згідно з новою постановою:
"Особи, щодо яких шляхом електронної інформаційної взаємодії отримана інформація про наявну інвалідність, не підлягають направленню на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, зокрема з метою взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі".
Тобто якщо інформація про інвалідність буде у реєстрі "Оберіг", саме тоді не відправлятимуть на ВЛК, зокрема, для їхнього взяття на військовий облік.
Зміни щодо людей з інвалідністю подають як посилення їхніх прав.
"В деяких випадках людей з інвалідністю могли відправляти на ВЛК. А також треба було носити додаткові документи для підтвердження інвалідності, - вказала заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко, - Нові зміни розставлять все по місцях".
Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про усі умови контракту ЗСУ для тих, кому від 18 до 24 років.