Кабінет вступника-2024: як створити, наповнити та подати заяву – покрокова інструкція для абітурієнтів

Кабінет вступника-2024: як створити, наповнити та подати заяву – покрокова інструкція для абітурієнтів

З 1 липня в системі ВСТУП-2024 Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) абітурієнти можуть створювати електронні кабінети. До 2 липня учасники НМТ-2024 мали отримати результати випробувань, які підтягнуться у систему. Як створити електронний кабінет, які дані до нього необхідно внести та як використовувати під час подання заяв у вищі навчальні заклади, розповідає "Ми – Україна".

Коли треба створити електронний кабінет вступника?

Можливість створити електронний кабінет вступника відкрилася 1 липня і триватиме до 31 жовтня. Але граничні дати залежать від категорії абітурієнта та основи вступу.

З липня вступники можуть подавати заяви на участь у творчих конкурсах та співбесідах, тож вони мають створити кабінети у першу чергу. Встигнути із реєстрацією заяв до 10 липня (до 18:00) треба, якщо претендуєте на бюджетне місце, до 25 липня – якщо тільки на контракт.

Конкурси на творчі та спортивні здібності проходять абітурієнти при вступі на спеціальності фізична культура і спорт, аудіовізуальне мистецтво та виробництво, дизайн ( графічний дизайн, дизайн одягу (взуття), дизайн середовища, промисловий дизайн), образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація, хореографія, музичне мистецтво, сценічне мистецтво, архітектура та містобудування.

Вступ на основі співбесіди можливий для таких категорій:

  • особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС;
  • особи з інвалідністю, які не можуть відвідувати виш за рекомендацією органів соцзахисту;
  • постраждалі учасники Революції Гідності та УБД;
  • особи, якім відмовили в участі у НМТ через неможливість створити особливі, спеціальні умови , необхідні за станом здоров'я;
  • особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, які не змогли через стан здоров'я взяти участь у НМТ-2024;
  • особи, місце проживання яких зареєстровано (задекларовано) на тимчасово окупованій території, або в населених пунктах, віднесених до територій активних бойових дій (територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) станом на 01 липня 2024 року та які перебувають на ній або які переселилися з неї після 01 січня 2024 року.

Розпочнуться співбесіди та творчі конкурси 8 липня. Вони триватимуть до 19 липня, якщо претендуєте на бюджетне місце, до 25 липня, якщо тільки на контрактне.

З 19 липня можна подавати заяви на вступ усі абітурієнти, які вступають у виші на базі повної загальної середньої освіти, молодшого бакалавра, молодшого спеціаліста, фахового молодшого бакалавра. У тому числі ті, хто склали вступні випробування чи пройшли співбесіду.

Заяви прийматимуть з 19 по 31 липня. Тож кінець липня – граничний термін створення електронних кабінетів.

Можливість створити електронний кабінет відкрита до 31 жовтня тому, що до цієї дати виші можуть проводити додаткові зарахування на контракт вже після основних хвиль зарахування:

  • до 5 серпня мають бути рейтингові списки рекомендованих на бюджет. До 8 серпня вступники мають виконати вимоги до зарахування, а до 10 серпня буде зарахування на бюджет;
  • не раніше 9 серпня та до 30 серпня буде зарахування на контракт. Причому до 17 серпня має бути переведення зарахованих на контракт пільговиків на вакантні бюджетні місця. Виконання вимог до зарахування на контракт вступники виконують у строки, які встановлюють вищі навчальні заклади.

Після 31 жовтня 2024 року електронні кабінети, створені цьогоріч абітурієнтами, стануть неактивними – вступна кампанія завершиться. Так само, як неактивними є кабінети, створені у минулих роках. Той, хто хоче вступити цьогоріч за результатами минулорічних НМТ та ЗНО (за 2023, 2022 та 2021 роки) та створював їх у попередні роки, мають реєструвати нові.

Як реєструвати кабінет вступника?

Система ВСТУП-2024 дає можливість створити два електронні кабінети:

  • вступ для здобуття вищої та фахової передвищої освіти;
  • вступ для здобуття професійної (професійно-технічної) освіти.

Випускники шкіл (11 класів) вступають на основі свідоцтва про повну загальну середню освіту. Той, хто окрім свідоцтва має диплом молодшого спеціаліста, молодшого бакалавра, фахового молодшого бакалавра, може вступати на його основі. Обидві категорії у системі ВСТУП-2024, щоб вступити на бакалавра, мають зареєструвати кабінет "Для здобуття вищої, фахової передвищої освіти".

кабінет.png (161 KB)

Для реєстрації треба натиснути "Електронний кабінет вступника" у відповідному блоці та "Реєстрація" у вікні, яке відкриється.

реєстрація.png (50 KB)

Дані, які треба внести при реєстрації:

  • адреса електронної пошти, яка буде логіном. Щоб уникнути помилок, електронку треба скопіювати. Неможлива реєстрація за електронками із доменом ru, це треба враховувати;
  • пароль та його підтвердження – треба вигадати власний, не менше 6 символів та запам'ятати його;
  • тип, серія і номер документу про освіту. Можна вказати серію і номер свідоцтва про здобуття повної загальної середньої. Серія і номер – у нижньому лівому куті на зворотному боці документа. Серія – дві літери, номер – 8 цифр. Можна зареєструватися за дипломом молодшого спеціаліста, молодшого бакалавра, молодшого фахового бакалавра і додати свідоцтво про повну загальну середню освіту потім.

Ці три поля обов'язкові для заповнення при реєстрації. Необов'язкові на цьому етапі, але бажані та потрібні у подальшому, дані сертифіката НМТ (ЗНО), який формував учасник тестування:

  • рік отримання. Приймають результати НМТ за 2024, 2023 та 2022 роки та ЗНО за 2021 рік;
  • пін – 4 цифри;
  • номер – 7 цифр.

При реєстрації вказують дані тільки одного сертифіката, навіть якщо їх було кілька. Треба обрати, який саме, а інші додати вже під час наповнення кабінету. В разі відсутності сертифікату, треба проставити відповідну позначку.

Після заповнення полів натискаємо "Зареєструвати" і проходимо ідентифікацію. Тобто треба внести дані документу, який використовували при оформленні свідоцтва про повну загальну середню освіту або диплома. Це паспорт (треба вказати номер) або податковий номер (РНОКПП). Після внесення треба натиснути "Надіслати".

Система опрацює дані, створить обліковий запис, і виведе на екран повідомлення про успішне створення кабінету, а на вказану електронку надійде лист активації.

Треба виконати рекомендації в листі протягом 15 хвилин. Якщо не встигнути за цей час, доведеться пройти процедуру реєстрації знову.

Якщо забув логін? Вступник особисто має надіслати заяву на електронку: [email protected] та додати до неї сканкопії документа про освіту та про посвідчення особи. Лист треба надсилати з електронної пошти, яка буде використовуватися як логін.

заява_логін.png (23 KB)

Якщо забув пароль? Треба скористатися відповідною кнопкою "Забули пароль?": вписати свій логін та "Надіслати запит". Помилятися із введенням паролю можна, але після кількох невдалих спроб система тимчасово заблокує.

Як і чим наповнити електронний кабінет?

Лист активації, який надходить на електронку при створенні кабінету, використовується один раз, а потім вхід у систему вже відбувається за своїм логіном та паролем.

Після успішного першого входу, треба внести до кабінету дані:

  • контактні телефони. Зазначити треба один основний обов'язково, другий, наприклад, когось з батьків – за бажанням, але це варто зробити, щоб з абітурієнтом завжди був зв'язок;
  • кольорова фотокартка 3 на 4 см. Завантажувати треба файл у форматі JPG (JPEG) розміром до 1 Мб. Це не має бути селфі, неформальна фотографія, бо потім вищий навчальний заклад може використати фото для студентського квитка. В разі потреби наявне цифрове фото треба конвертувати у потрібний формат та зменшити його розмір. Зробити це можна, зокрема, у програмі Paint;
  • сертифікат НМТ. Система має підтягнути той, який внесений при реєстрації. Якщо є інший – можна додати його пін та номер і він відобразиться в кабінеті. Після додавання сертифікату треба перевірити, чи вірно вказані бали. Якщо невірно – звертатися до техпідтримки та надсилати актуальні.

Електронка служби підтримки: [email protected]

Телефони консультантів:

  • (044) 290-18-13
  • (067) 551-24-74
  • (093) 342-38-63
  • (095) 281-13-54

Система також має підтягнути дані документів про освіту – завантажувати їх та додатки до них не треба.

Після формування кабінету можна буде подавати заяви, коли за графіком відкриється така можливість. Спочатку тим, кому це потрібно, треба реєструватися для участі у творчих конкурсах та співбесідах. Це саме заява на участь у такій формі вступних випробувань. Її подання та участь в іспиті не передбачає, що абітурієнта зарахують автоматично.

З 19 липня – після творчих конкурсів та співбесід, в електронному вигляді подають заяви на вступ до вищих навчальних закладів. Саме серед тих, хто подає заяву на вступ буде відбуватися конкурсний відбір.

Як подавати заяви?

У паперовій формі цьогоріч заяву на вступ подають тільки:

  • іноземці та особи без громадянства, крім осіб з посвідкою на постійне проживання в Україні, та осіб, документованих посвідченням особи, яка потребує додаткового захисту, або посвідченням біженця;
  • у разі подання іноземного документа про освіту;
  • у разі подання документа про раніше здобуту освіту, виданого до запровадження фотополімерних технологій їх виготовлення;
  • у разі подання заяви на вступ до строків подання електронних заяв/роботи електронних кабінетів вступників;
  • якщо неможливо зареєструвати особистий електронний кабінет вступника або подати заяву в електронному вигляді з інших причин, що підтверджено довідкою приймальної комісії вишу.

Решта подає заяви на вступ в електронній формі.

Щоб визначитися, куди саме – треба скористатися формою вибору конкурсної пропозиції, які в кабінеті є в рубриці "Подача заяв".

Параметри, за якими шукають конкурсні пропозиції:

  • регіон: області та Київ;
  • навчальний заклад: контекстний пошук, можна ввести частину назви. Це обов'язкове поле;
  • освітньо-професійний ступінь – магістр, бакалавр, молодший спеціаліст. Це обов'язкове поле;
  • форма навчання: дистанційна, вечірня, заочна, денна;
  • спеціальність – контекстний пошук, можна ввести частину назви або, якщо відомо, частину її коду (не менше 3 цифр).

За параметрами система відобразить конкурсні пропозиції із активним посиланням у стовпчику "Назва пропозиції". Перейшовши за ним, абітурієнт побачить вимоги щодо балів НМТ з коефіцієнтами, які до них застосовуються, мотиваційного листа та творчих конкурсів, якщо вони передбачені.

Реєстрація на творчий конкурс чи співбесіду. Треба зайти у розділ "Реєстрація на вступне випробування", натиснути "Додати", обрати за параметрами потрібну конкурсну пропозицію, проставивши позначку у переліку, і натиснути "Подати заяву на участь у вступному випробуванні". Після цього треба відслідковувати статус заяви та з'явитись у вказаний день і час у зазначене місце.

Після подання заяви вже неможна змінити контактні телефони та фотокартку.

Заява на вступ. В розділі "Подача заяв на вступ" треба обрати тип документа, на основі якого він відбувається – свідоцтво про повну загальну середню чи диплом. Далі обираємо конкурсну пропозицію за параметрами пошуку. Випаде їхній перелік. За активним посиланням треба перевірити вимоги, у переліку проставити галочку біля потрібної пропозиції та "Подати заяву".

При поданні, треба зазначити джерело фінансування. Варіантів буде два:

  • участь у конкурсі на місця державного або регіонального замовлення (бюджет) і участь у конкурсі на місця за кошти фізосіб або юросіб (контракт). Проставляючи таку мітку, абітурієнт спочатку візьме участь у конкурсі на бюджетні місця, а якщо не пройде – на контрактні;
  • участь у конкурсі виключно на місця за кошти фізосіб або юросіб. Тобто участь у змаганні тільки за контракт.

Далі вказується право на пільги. В разі пільг, які впливають на зарахування на бюджет ("Ми – Україна" писав про пільговиків, яких можуть перевести з контракту на вакантні бюджетні місця), варто внести дані про такі права до ЄДЕБО заздалегідь. Це можуть зробити у приймальній комісії найближчого закладу вищої освіти, куди й потрібно звернутися із оригіналами документів, які дають право на пільгу. Тоді дані про неї будуть у системі та її можна буде вказувати, обравши з переліку пільг, під час подання кожної заяви. Хоча пільговики можуть надати документи, щоб заклад освіти додав їх до вже поданої заяви, але у системі цієї інформації не буде – її матиме саме виш щодо конкретної заяви.

Також треба зазначити, чи здобувався раніше обраний освітній ступінь за бюджетні кошти: не здобувався, вже здобутий раніше, вже здобувався, але навчання не завершено.

Потім обираються вступні випробування за результатами НМТ чи ЗНО зі вказаного переліку за роками. Комбінувати результати різних років неможна. Якщо абітурієнт проходив тестування більше, ніж один раз, обирається найкращий результат із тих варіантів, за якими цьогоріч передбачений вступ. Результати обраного НМТ чи ЗНО ЄДЕБО підтягне з наявних у системі.

Щоб подати заяву треба мати бали вище 100 за всіма предметами. При поданні заяви на бюджет конкурсний бал, тобто за всіма предметами із застосуванням коефіцієнтів, має буди не нижче 130. Конкурсний бал не нижче 150 – умова при поданні заяв на бюджет на галузі знань: право, публічне управління та адміністрування, міжнародні відносини. А також на такі спеціальності галузі знань "Охорона здоров'я": стоматологія, медицина, фармація, промислова фармація, педіатрія.

На бюджет можна подати 5 заяв. У кожної треба буде проставити пріоритетність від 1 до 5, де 1 – там, де хочеться навчатися найбільше. На місця за контрактом – ще максимум 10 заяв. Загалом можна подати 15 заяв на вступ.

До кожної заяви додають мотиваційний лист. Це обов'язкова умова, а вимоги до листа визначає вищий навчальний заклад. Необхідно ознайомити із ними, підготувати текст, перевірити його на орфографію у текстовому редакторі. Потім його треба вставити у відповідну форму "Внести текст мотиваційного листа", яка є в конкурсній пропозиції, та зберегти.

Це завершальний етап. Після цього треба перевірити усі внесені дані, натиснути "Подати заяву", підтвердити, що ознайомились із попередженням (в разі внесення недостовірних даних заяву виключають з конкурсного відбору). Після цього заяву подано, її статус буде в розділі "Подані заяви на вступ". Можна заходити на наступне коло і створювати іншу заяву на іншу конкурсну пропозицію. Про результати конкурсу та зарахування вищий навчальний заклад повідомить особисто.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав про те, як змінилось та зміниться законодавство про вищу освіту: що таке індивідуальні освітні траєкторії та як навчання будуть фінансувати за рахунок бюджету та грантів.

Головне