Як допомагатимуть українським біженцям у Європі: найважливіші зміни у 2025 році

Як допомагатимуть українським біженцям у Європі: найважливіші зміни у 2025 році

До березня 2026 року в Європейському Союзі буде діяти тимчасовий захист українців. Цей винятковий механізм не передбачає стандартних та обов'язкових для держав-членів заходів підтримки наших біженців. Які особливості в окремих країнах будуть діяти у 2025 році, розповідає "Ми – Україна".

Німеччина

Тимчасовий захист продовжено до 4 березня 2025 року.

Bürgergeld – соціальна допомога, яку отримують як громадяни Німеччини, так і біженці, які шукають роботу. У 2024 році стандартні розміри зросли та їх зазвичай індексують з огляду на інфляцію та зростання зарплат. Проте підстав для перегляду у 2025 році поки не бачать, тому розміри мають лишитися чинними:

  • Дорослі: 563 євро для одного, 506 євро для партнера у подружній парі;
  • Діти: 357 євро – до 5 років, 390 євро від 6 до 13 років, 471 євро від 14 до 17 років.

Згідно з даними Інституту ринку праці та професійних досліджень (IAB) станом на серпень-2024 27% працездатних українців у Німеччині працевлаштувалися. Це відчутно менше, ніж працевлаштування наших біженців у Литві, Данії та Польщі, де роботу мають близько половини і навіть більше. Але результати не такі кепські, як у Фінляндії, Норвегії та Іспанії, де працевлаштовано менше 20%, та у Румунії, де показник 7%.

Андреас Етте з Федерального інституту досліджень народонаселення відзначив, що, порівняно із лютим-червнем 2022 року відбувається безперервне зростання рівня зайнятості. Перепонами є потреба матерів доглядати за дітьми до 6 років, серед них низький рівень зайнятості. Але найголовніше – вимоги щодо знання мови. Працевлаштування з відповідним рівнем знання мови експерт назвав стійким. Зараз маже 30% працездатних українців у Німеччині роботу не шукають, але левова частка з них тому, що вчаться на мовних курсах.

Проте стійка на поступова інтеграція українці на німецькому ринку праці не влаштовує політиків. 23 лютого 2025 року відбудуться дострокові парламентські вибори у Німеччині. За результатами опитувань зараз лідирують консервативні партії Християнсько-демократичний союз (ХДС) і Християнсько-соціальний союз (ХСС). Замінити Олафа Шольца на посаді канцлера має непогані шанси лідер ХДС Фрідріх Мерц, який щодо українських біженців використовував термін "соціальний туризм",

Генеральний секретар ХДС Карстен Ліннеманн розповідав про можливість скасування соцдопомоги тим, хто не бажає працювати і такими вважав близько 100 тис. осіб. Також він говорив про запровадження замість Bürgergeld іншої базової допомоги із прив'язкою до умов щодо працевлаштування та загальне скорочення бюджету в частині соціальних та міграційних витрат. Тож після виборів можливий перегляд умов та розмірів допомоги.

Польща

Термін легального перебування продовжено до 30 вересня 2025 року.

1 липня 2024 року набрав чинності спецзакон зі змінами до положення про допомогу українцям, згідно з яким той, хто має тимчасовий захист, може подавати заяви на отримання карти перебування CUKR. Це третій, на додачу до PESEL UKR та karta pobytu, варіант легалізації.

CUKR діятиме строком на три роки. Заяву можна буде подавати тільки в електронному вигляді. Запуск анонсували на 2025 рік, проте без встановлення дати.

Отримати дозвіл на проживання на 3 роки можна буде за відповідності таким умовам:

  • 4 березня 2024 р. був статус UKR;
  • на день подачі заяви на карту проживання буде статус UKR;
  • був безперервний статус UKR протягом щонайменше 365 днів.

Тож CUKR наступного року зможуть оформити ті, хто має Pesel UKR не менше року: одну картку можна буде замінити на іншу. Плюси нової у тому, що вона відкриває легальне проживання в країні без необхідності в інших дозволах, працевлаштування без зайвих документів та можливість виїжджати за кордон на строк до шести місяців. Мінуси у тому, що за наявності CUKR треба буде сповіщати воєводу про зміну місця проживання протягом 15 днів, а також при оформленні втрачається, зокрема, такий бонус Pesel UKR, як безкоштовна медична допомога від Нацфонду здоров'я. Отримувати допомогу можна буде за медстраховкою після офіційного працевлаштування.

Заміна Pesel UKR на CUKR не є обов'язковою. Чи робити це, люди мають вирішувати самостійно. Але у будь-якому випадку, поки й можливості немає.

До кінця цього року чи на початку наступного хочуть ухвалити урядовий законопроєкт зі змінами до закону про іноземців. Він має змінити функціонал сервісу MOS (Модуль обробки справ) і можливість подання через нього заяв на karta pobytu, зокрема зі статусом UKR, в разі отримання дозволів на тимчасове перебування і роботу, на тимчасове перебування з метою виконання висококваліфікованої робити або підприємницької діяльності, на тимчасове перебування члена сім'ї громадянина Польщі.

Про те, що українці з Pesel UKR зможуть після ухвалення цього проєкту у MOS міняти його на CUKR, в тексті не йдеться. Але логічно, що й для таких випадків функціонал передбачать саме там.

Чехія

Тимчасовий захист подовжено до березня 2026 року.

Дійсний до 31 березня 2025 року тимчасовий захист треба продовжити. Для цього протягом січня-2025 треба зареєструватися онлайн на Інформаційному порталі для іноземців, записатися на візит до відділення МВС і отримати там візову наклейку. Після цього тимчасовий захист буде подовжено до 31 березня 2026 року.

У 2025 році будуть діяти зміни в онлайн-реєстрації: кожен, хто старше 18 років, вказуватиме найближчих членів сім'ї, чоловіка або дружину та дітей до 18 років, які також отримали тимчасовий захист.

Після продовження тимчасового захисту можна буде "виявляти інтерес" до захисту довгострокового. Орієнтовно у середині 2025 рокі запустять дозвіл на dlouhodobý pobyt (ZDP) – новий тип дозволу на довгострокове перебування, на 5 років. Щоб отримати його треба відповідати таким умовам:

  • виявити інтерес – тобто зробити це онлайн на Інформаційному порталі для іноземців. Кожен повнолітній за себе, а за неповнолітніх хтось з батьків. Виявлення інтересу буде чинним протягом року;
  • перебувати у Чехії під тимчасовим захистом не менше двох років (ця вимога не стосується дітей до 18 років);
  • не мати судимості, бути економічно незалежним, тобто отримувати дохід не нижче рівня, які згодом затвердить уряд, не отримувати гуманітарку;
  • мати безперервне медстрахування, відсутність боргів за ним, бути забезпеченим житлом, про як має інформацію департамент з надання притулку МВС;
  • мати чинний закордонний паспорт;
  • діти у віці від 6 до 14 років мають ходити у чеську школу.

ZDP – це статус перебування згідно із чеським законом про перебування іноземців. Він передбачає необмежений доступ до ринку праці, немає потреби проходити адаптаційно-інтеграційний курс. За дотримання усіх умов через п'ять років можна подаватися на постійне проживання.

Дозволи на довгострокове перебування планують надавати у кілька турів тим потенційним отримувачам, які подаватимуть заявки. За ZDP треба буде сплатити адмінзбір: 2500 крон за дорослого, 1500 крон за дитину до 15 років. Наступні вимоги до тих, кому нададуть дозвіл:

ті, хто старше 18 років, повинні мати медстраховку, або придбану власним коштом, або забезпечену роботодавцем. За дітей до 18 років медстраховку сплачує законний представник;

не має бути права на нестрахові соцвиплати, як от допомога на житло, по догляду за дитиною, виплати на дітей.

Велика Британія

4 лютого 2025 року запрацює UPE, нова модель продовження дії віз на 18 місяців українцям, які перебувають у країні за схемами Homes for Ukraine, Ukraine Family або Ukraine Extension.

Це не автоматичне продовження терміну візи, треба подавати заявку онлайн та відповідь отримувати також онлайн.

Подавати заявку треба з урахуванням того, коли спливає строк нинішнього дозволу. Перевірити строки можна в електронному кабінеті за посиланням.

Подаватися на пролонгацію треба за 28 днів до завершення строку дії чинної визи. Якщо податися після закінчення строку, будуть втрачені права на роботу, оренду, пільги, поки не буде розглянуто нову заявку.

Під час оформлення заявки треба буде:

  • підтвердити свою особу. Потрібен паспорт або біометрична картка дозволу на проживання (BRP). Якщо не було надано біометричних даних, їх вимагатимуть додатково і особисто;
  • підтвердити перебування у Великій Британії;
  • надати інформацію про житло;
  • надати інформацію про час, проведений за межами Великої Британії.

До людини можуть звернутися і попросити про докази проживання, наприклад, про договір оренди. Це вже за зверненням працівників.

Де саме онлайн подавати заявку, вкажуть за посиланням. Розглядати їх обіцяють протягом 8 тижнів.

Латвія

11 грудня 2024 року наберуть чинності зміни до закону про підтримку цивільного населення України.

Зміни до закону передбачають продовження терміну виплати компенсації за проживання цивільних громадян України, у тому числі проживання та харчування соціально незахищених верств населення, а також відшкодування витрат на придбання ліків або виробів медичного призначення.

Планується збільшити одноразову допомогу в кризовій ситуації, яку виплачують органи місцевого самоврядування. У наступному році для дорослих вона зросте з 343 до 377 євро, а для кожної дитини – з 240 до 264 євро.

Посвідки на тимчасове проживання видаватимуть на три роки замість двох.

До 28 лютого 2026 року, замість 28 лютого 2025 року, вважатиметься чинним проїзний документ, виданий в Україні, термін дії якого закінчився.

З'являються нові норми щодо дітей без супроводу віком від семи років. Їм надаватимуть довідку про надання соціальних гарантій, аналогічну тій, яку видають у Латвії дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування. Право на отримання довідки зберігається до 19 років.

Медики та фармацевти з України протягом трьох років роботи в Латвії повинні будуть сертифікувати знання латиської на рівні В1.

Словаччина

За ухваленими нещодавно змінами до законодавства, з 1 березня 2025 року новоприбулі біженці з України зможуть перебувати в центрах притулку не 120 днів, а 60 днів. Житлова допомога їм буде обмежена першими 60 днями, а не 120 днями, як зараз.

Скорочення допомоги не стосується таких уразливих категорій, як пенсіонери у віці від 65 років, діти у віці до 5 років, одинокі опікуни дітей.

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, що найближчим часом зміниться в Україні для внутрішньо переміщений осіб: від компенсацій за житло до субсидії на його оренду.

Головне