Астероїд, який може зіткнутися із Землею: усе, що відомо про 2024 YR4 та його загрозу

Астероїд, який може зіткнутися із Землею: усе, що відомо про 2024 YR4 та його загрозу

Наприкінці січня вчені вперше повідомили про астероїд, який у грудні 2032 року може зіткнутися із Землею. 11 лютого підрахували, що така ймовірність становить 2,3% і він опинився не вершині списку потенційних майбутніх подій зіткнення із нашою планетою. Що відомо про 2024 YR4? Усе зібрав "Ми – Україна".

Астероїд 2024 YR4: розміри та орбіта

Навколоземний астероїд 2024 YR4 вперше виявили телескопом ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) у Чилі 27 грудня 2024 року. Його розміри оцінюють в діапазоні 40-90 метрів. Дата можливого зіткнення – 22 грудня 2032 року.

27 січня 2025 року Офіс планетарного захисту Європейського космічного агентства (ESA) та Координаційний офіс NASA незалежно один від одного визначили, що ризик зіткнення астероїда 2024 YR4 із Землею становить один до 81 чи до 83, тобто 1,2%.

Після першої декади лютого космічні агенції вже визначають вірогідність зіткнення на рівні 2%. За даними списку ризиків ESA, станом на 13 лютого вірогідність 1 до 49. Зараз 2024 YR4 – найвірогідніша та найбільша астероїдна загроза за останні 20 років.

З розрахунками Sentry, системи прогнозувань зіткнень NASA, останні дані щодо діаметру – 54 м, швидкості – 13,26 км/с.

"Розмір неможливо додатково визначити без радіолокаційних спостережень далекого космосу, теплових інфрачервоних спостережень або зображень з космічного корабля, який міг би близько наблизитися до астероїда. Крім того, астероїд зараз занадто далекий для радіолокаційних спостережень і не потрапить у радіус дії радара до 2032 року", - вказали у Міжнародній мережі попереджень про астероїди (IAWN).

Діаметр астероїда вимірюють за його яскравістю, оцінки залежать від того, як від відбиває видиме світло.

розміри_астероїда.png (219 KB)

Розміри 2024 YR4, враховуючи діапазон, порівняно із Статуєю свободи та людиною

Нижче – порівняння 2024 YR4 із Боїнгом 747, Тунгуським метеоритом, який впав у червні 1908 року (діаметр 50-80 м), метеором, який розпався над індонезійським островом Сулавесі у жовтні 2009 року (діаметр 5-10 м) та челябінським метеоритом (діаметр 17-20 м), який впав у лютому 2013 року.

розміри_астероїда2.jpg (105 KB)

Попередні оцінки вказують, що 2024 YR4 – це кам'янистий астероїд. Або S-типу, до яких належать 17% астероїдів і це другий за поширеністю тип, або L-типу, які є доволі рідкими.

Є Туринська шкала для оцінки ступеня небезпеки навколоземних небесних тіл від 0 до 10 балів. Бал виводять, оцінюючи потенційну ймовірність удару та його енергії. Астероїду 2024 YR4 присвоєно 3 бали за Туринською шкалою. Це означає, що подія заслуговує на увагу астрономів, в разі ймовірного зіткнення можливі локальні руйнування та, якщо до ймовірного зіткнення лишається менше десяти років,  об'єкт заслуговує на увагу громадськості та посадовців.

2024 YR4 класифікують як навколоземний об'єкт типу Аполлон.

"Цей астероїд пролітає повз нас кожні чотири роки. Кожного разу, коли ми обертаємося чотири рази навколо Сонця, він майже точно завершує один оберт. Нещодавно він пролітав у грудні 2024 року, що означає, що наступний проліт відбудеться у грудні 2028 року", - сказав Річард Мойсл, керівник офісу планетарного захисту ESA.

проекція-астероїда.jpg (79 KB)

Проекція траєкторії астероїда в Сонячній системі

Чому про 2024 YR4 так мало відомо?

Ризик зіткнення понад 1% - подія незвичайна. Востаннє таку позначку значення перетинало близько 20 років тому, у 2004 році, і це стосувалося астероїду Апофіс. Астрономи тоді розрахували, що він може становити загрозу для Землі із ризиком зіткнення у 2029 році, 2036 році чи у 2068 році. До 2021 року, досліджуючи астероїд, виключили ризики зіткнення у 2029 та 2036 роках. В березні 2021 року, коли Апофіс здійснював далекий проліт, астрономи провели потужні радіолокаційні спостереження, точно оцінили його орбіту навколо Сонця та виключили й ризик зіткнення у 2068 році.

Ті самі очікування здебільшого і щодо 2024 YR4. Протягом певного часу ризики можуть підвищувати, але потім, після більш точних спостережень, він може впасти до нуля. Проте все не дуже просто.

Астероїд досліджували різними телескопами щодня донедавна, до повного Місяця. Через значне освітлення Місяцем була пауза, а потім щоденні спостереження відновилися. Проте у квітні цього року об'єкт стане таким далеким від Землі, що зникне з поля зору.

"Орбіта астероїда навколо Сонця витягнута (ексцентрична). Зараз він віддаляється від Землі майже прямолінійно, що ускладнює точне визначення його орбіти шляхом вивчення того, як його траєкторія викривляється з часом", - вказали в ESA.

Коли 2024 YR4 зникне, будуть координувати спостереження із дедалі потужніших телескопів.

"Цілком можливо, що астероїд 2024 YR4 зникне з поля зору, перш ніж ми зможемо повністю виключити будь-який шанс зіткнення в 2032 році. У цьому випадку астероїд, ймовірно, залишиться в списку ризиків ESA, доки його знову не будемо спостерігати в 2028 році", - пояснили у Європейському космічному агентстві.

Тобто, якщо не вийде точно оцінити ризики найближчим часом, наступне вікно можливостей відкриється за чотири роки до ймовірного зіткнення, у червні 2028 року.

"За 2024 YR4 наразі можна спостерігати та стежити за допомогою кількох телескопів, у тому числі обсерваторії Magdalena Ridge у Нью-Мексико, Датського телескопа та Дуже великого телескопа в Чилі. У міру того, як астероїд віддаляється від Землі і стає тьмянішим, для його виявлення будуть потрібні все більші і більші телескопи. Астероїд можна буде спостерігати до початку квітня 2025 року, коли він забереться занадто далеко і стане занадто слабким, щоб його було виявлено з Землі", - уточнили в Центрі вивчення навколоземних об'єктів (CNEOS).

В ESA зазначили, що потужні телескопи з Землі вимірюються саме орбіту 2024 YR4 – визначають ймовірність зіткнення. Масштаби потенційного зіткнення – історія інша і вона залежить від розмірів об'єкта. Тут потужностей телескопів на нашій планеті вже замало і потрібен космічний телескоп Вебба.

телескоп_вебба.jpg (874 KB)

Телескоп Вебба, згідно із поясненнями ESA, може вивчати не тільки світло, яке відбиває астероїд, але й тепло, яке він випромінює. Поточні оцінки розмірів базуються саме на яскравості 2024 YR4, а потрібно розуміти, яка здатність його поверхні відбивати світло. Тобто об'єкт з нинішньої найвищою оцінкою ризику може бути 40 метрів в діаметрі і добре відбивати світло, а може бути діаметром 90 метрів і відбивати погано. Рівні небезпеки при цьому геть різні.

"Перший раунд спостережень відбудеться на початку березня, якраз тоді, коли астероїд стане доступним для спостереження Веббом, і він стане найяскравішим, - зазначили в ESA, - Другий раунд спостережень відбудеться у травні. Астрономи використовуватимуть ці пізніші спостереження, щоб вивчити, як змінилася температура 2024 YR4, коли він віддалявся від Сонця, і щоб забезпечити остаточні вимірювання орбіти астероїда, поки він не повернеться в поле зору в 2028 році".

Час спостережень астероїда телескопом Вебба становитиме орієнтовно чотири години та отримані дані обіцяють обнародувати.

Які наслідки в разі зіткнення із астероїдом 2024 YR4?

В залежності від того, куди саме впаде, якщо взагалі впаде, астероїд, залежать і наслідки: на поверхні вони високі, в океані – мінімальні.

Згідно з оцінками NASA, зіткнення астероїда діаметром 50 м із землею – подія як може траплятися десь раз на тисячу років. Таких астероїдів близько 120 тисяч, а виявлено з них близько 7%. Орієнтовна енергія удару такого об'єкта – 10 мегатон. Наслідки – локальні руйнування, ефект регіонального, не планетарного, масштабу. Метеорит може як залишити, так і не залишити кратер.

небезпека_астероїди_числа.jpg (122 KB)

Через схожість розмірів, 2024 YR4 зараз порівнюють з двома випадками в історії. Один зареєстрований – Тунгуський метеорит, другий – зафіксований, але не зареєстрований, метеорит в Аризоні.

Кратер в Аризоні – Баррінджер, діаметром 1,2 км та глибиною 170 м, утворився в результаті падіння метеорита діаметром 50 м 50 тис. років тому.

кратер_аризона.jpg (451 KB)

Тунгуський метеорит впав у червні 1908 року. Його розмір становив до 100 метрів, кут падіння склав близько 30 градусів, вибух відбувся ще в атмосфері. Враховуючи віддаленість події, уваги вона тоді привернула мало і перші дослідники дісталися місця аж у 1927 році. Невідомо, чи були жертви, проте була певна кількість свідків. Вони описали вогняну кулю з димом та яскравіший за сонце спалах.

Судячи з усього об'єкт вже не був суцільним каменем, коли впав, а щільною групою окремих тіл. Внаслідок вибуху було знищено близько 2 000 квадратних кілометрів лісу. Удар було чутно на відстані 1000 км, а сейсмічні хвилі з сибіру сягнули навіть Англії. Після падіння яскраве сяйво охопило небо.

В CNEOS зазначили, що "у малоймовірному випадку, якщо 2024 YR4 зіткнеться із землею у 2032 році", його швидкість становитиме близько 17 км/с.

"Коридор ризику впливу для 2024 YR4… простягається через східну частину Тихого океану, північну частину Південної Америки, Атлантичний океан, Африку, Аравійське море та Південну Азію", - вказали в IAWN.

мапа_коридору.jpg (224 KB)

За оцінкою експертів IAWN, в тому разі, якщо діаметр астероїда становить 90 метрів, найбільший з прогнозованих, тоді пошкодження від вибуху можуть виникнути на відстані 50 км від його місця.

"Розмір має велике значення , - вказав Річард Мойсл, - Якщо ми говоримо про подвоєння радіуса астероїда, це означає збільшення маси астероїда у вісім разів, енергії у вісім разів, і це, звичайно, значна різниця. У той час як на нижній частині шкали, приблизно 40 метрів, це було б загрозою, скажімо, для міста середнього розміру, на 90-метровому краю це можна було б порівняти з найбільшими міськими зонами".

Нагадаємо, що раніше "Ми – Україна" розповідав, якими можуть бути наслідки для Землі в разі падіння на неї астероїда Бенну діаметром 500 метрів.

Головне